Strony

piątek, 20 grudnia 2013

Kulebiak z kapustą i grzybami

Zamiast pasztecików z kapustą i grzybami proponuję kulebiak. Kulebiak to pieczony pieróg z ciasta drożdżowego lub francuskiego z nadzieniem mięsnym z dodatkiem jarzyn i ryżu pochodzący z kuchni kresowej. W Polsce w województwie podlaskim piecze się drożdżowe kulebiaki z kapustą i grzybami. U mnie na święta kulebiaki w formie rolad, podajemy najlepiej na ciepło z barszczykiem. Polecam!
 
 
 
Kulebiak z kapustą i grzybami
 
Składniki na 2 kulebiaki:
 
Na ciasto:
500g mąki pszennej
30g świeżych drożdży
250ml mleka
2 jajka + 1 żółtko
60g roztopionego masła
1 płaska łyżka cukru
pół łyżeczki soli
 
Na farsz:
500g kiszonej kapusty
200g pieczarek
garść suszonych grzybków
1 cebula
przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, kminek
 
Dodatkowo:
1 rozkłócone jajko do posmarowania ciasta
 
Wykonanie:
Ciasto: drożdże rozprowadzamy kilkoma łyżkami mleka, dodajemy cukier i trochę mąki, mieszamy i odstawiamy na 15 minut. Następnie mieszamy z resztą mąki, pozostałym mlekiem, jajkami, żółtkiem, solą i roztopionym masłem i zagniatamy ciasto (około 10 minut). Ciasto wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do podwojenia objętości (1-1,5 godziny).
 
Farsz: grzybki suszone zalewamy wrzątkiem, moczymy kilka godzin, a najlepiej całą noc lub gotujemy przez 20 minut w pół szklanki wody. Po ostudzeniu drobno siekamy. Kapustę drobno kroimy, wstawiamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy do miękkości. Odcedzamy. Na patelni rozgrzewamy łyżkę tłuszczu, wrzucamy posiekaną cebulę, chwilę dusimy. Następnie dodajemy drobno posiekane pieczarki. Smażymy, aż woda odparuje. Dodajemy kapustę kiszoną, grzybki suszone, przyprawiamy solą, pieprzem, dodajemy 2 listki laurowe i kilka ziaren ziela angielskiego. Farsz dusimy 10 minut. Pod koniec dodajemy kminek. Zdejmujemy z ognia do przestudzenia i wyjmujemy listki laurowe i ziele angielskie.
 
Wyrośnięte ciasto ponownie krótko zagniatamy. Dzielimy na 2 równe części (można mały kawałek oderwać na gwiazdki). Rozwałkowujemy na 2 prostokąty 25 x 35cm. Na cieście rozprowadzamy równomiernie farsz zostawiając z jednego dłuższego boku pasek 2 cm bez farszu, by rolada się skleiła. Ciasto zwijamy ciasno jak roladę wzdłuż dłuższego boku, końce zlepiamy i podwijamy pod spód. Kulebiaki przekładamy złączeniem do dołu na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia, przykrywamy i zostawiamy na 20 minut do wyrośnięcia. Piekarnik nagrzewamy do 160 stopni. Kulebiaki smarujemy rozkłóconym jajkiem, można udekorować gwiazdkami z ciasta lub posypać sezamem lub kminkiem. Pieczemy około 60 minut. Najlepiej smakują na ciepło.
 
SMACZNEGO!
Uwaga: ciasto może pękać w czasie pieczenia wzdłuż jednego boku, dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby zawinąć rolady po uformowaniu w papier do pieczenia wysmarowany olejem i zostawić około 1cm luzu na podrośnięcie ciasta. Sposób ten wykorzystywany jest przy pieczeniu rolad makowych i się sprawdza.
 
 
Źródło: kulebiak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aby dodać komentarz nie trzeba posiadać żadnego konta, najprościej wybrać opcję Anonimowy i podpisać się pod komentarzem.