Strony

czwartek, 23 czerwca 2011

Rogaliki

Na śniadanko polecamy mięciutkie rogaliki maślane. Cudownie smakują z dżemikiem, moi panowie obsiedli jeszcze ciepłe rogaliki i z apetytem pałaszowali jeden za drugim. Aż miło popatrzeć!

Rogaliki maślane


Składniki na około 10 sztuk:

0,5kg mąki pszennej
3 dkg drożdży
szklanka mleka
10 dkg masła
4 łyżki cukru
szczypta soli
pół łyżeczki proszku do pieczenia

Wykonanie:
Masło roztopić, połączyć z mlekiem, całość lekko podgrzać. Drożdże pokruszyć w misce, dodać kilka łyżek mleka z masłem, dobrze rozmieszać. Następnie wlać resztę mleka i masła, dodać cukier oraz sól i stopniowo wsypywać mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia. Wyrobić ciasto ręką, a następnie zagnieść na stolnicy. Jeśli będzie się kleiło do rąk podsypać mąką.  Ciasto przełożyć do miski, przykryć ściereczką, odstawić na 30-40 minut do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Po wyrośnięciu ciasto dzielimy na 3 części, każdą rozwałkowujemy na prostokąt o grubości 0,5 cm. Z ciasta wykrawamy trójkąty (o równych bokach). Trójkąty rolujemy od szerszego boku, formujemy w rogaliki i układamy na blaszce wyłożonej pergaminem wysmarowanym tłuszczem. Odstawiamy ponownie do wyrośnięcia. Pieczemy około 20 minut w 200 stopniach (do zrumienienia). Pod koniec pieczenia smarujemy wierzch rogalików roztopionym masłem (1 łyżka), dzięki temu będą bardzo miękkie. Rogaliki najlepiej smakują z masełkiem lub dżemikiem, są baaaardzo mięciutkie. Polecam!!!


 Dla miłośników placków ziemniaczanych polecam ich troszkę wzbogaconą i pikantniejszą wersję z kapustą kiszoną. Chrupiąca, złocista skórka, wyrazisty smak to coś czemu nie sposób się oprzeć. U Nas placki podane był sosem pieczarkowym.

Pikantne placki ziemniaczane z kapustą kiszoną


Składniki:

40 dkg kapusty kiszonej
1 kg ziemniaków
1 cebula
2 jajka
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 łyżki mąki pszennej
przyprawy: sól, pieprz cayenne, kminek

Wykonanie:
Kapustę ugotować do miękkości, odcedzić, przestudzić i drobno posiekać. Ziemniaki zetrzeć razem z cebulą, przełożyć na sito i odsączyć z nadmiaru soku. Odcedzamy nad miską, sok odstawiamy na 10 minut po czym wylewamy. Na dnie miski zostanie skrobia, którą przekładamy do masy ziemniaczanej. Dodajemy kapustę, przyprawy, jajka i mąkę. Dokładnie mieszamy, jeśli masa będzie zbyt rzadka dodajemy więcej mąki ziemniaczanej. Smażymy okrągłe placki na mocno rozgrzanym oleju. Można podawać z sosem pieczarkowym.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Aby dodać komentarz nie trzeba posiadać żadnego konta, najprościej wybrać opcję Anonimowy i podpisać się pod komentarzem.