czwartek, 31 marca 2011

Placek po zbójnicku

Potrawę tą próbowałam w pewniej karczmie góralskiej. Z tego co wiem potrawa posiada drugą nazwę - placek po węgiersku. Ale placek po węgiersku serwuje się z gulaszem mięsno - warzywnym, dość ostrym. Spotkałam się z rożnymi opcjami tej potrawy, ale mnie osobiście najbardziej odpowiada ta z czystym, wołowym gulaszem :)
 Placek po zbójnicku to nic innego jak placek ziemniaczany złożony na pół, wypełniony w środku gulaszem (wołowym, wieprzowym czy warzywnym). Oto przepis.

Placek po zbójnicku

Składniki na 4 porcje:

Na placki:
4 duże ziemniaki
1 cebula
1 jajko
ząbek czosnku
2 łyżki mąki ziemniaczanej (jeśli ziemniaki są bardzo wodniste można dodać więcej)
przyprawy: sól, pieprz

Na gulasz:
30 dkg mięsa gulaszowego (wołowego lub wieprzowego)
1 cebula
przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy

Dodatkowo:
plaster startego sera żółtego do posypania
zielenina do dekoracji

Wykonanie:

Placki: Ziemniaki obieramy, myjemy, ścieramy na drobnych oczkach. Ja zawsze po starciu ziemniaków przekładam masę na sito ustawione nad miską i osączam z nadmiaru soku. Sok odstawiam na kilka minut. Z soku na dnie osadza się skrobia. Sok wylewam, a skrobię dodaję do startych ziemniaków. Do masy ziemniaczanej dodaję jajko, startą cebulę i przeciśnięty czosnek, przyprawiam solą i pieprzem i dodaję mąkę (można dodać połowę pszennej, połowę ziemniaczanej). Ciasto nie powinno być rzadkie.
Gulasz: mięso kroimy w kostkę 2x2 cm, przyprawiamy solą, pieprzem, odstawiamy na kilka minut. Następnie obtaczamy w mące i wrzucamy na rozgrzany tłuszcz. Mocno rumienimy. Po chwili dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i chwilę dusimy. Podlewamy niewielką ilością bulionu, dodajemy 2-3 ziarenka ziela oraz listek laurowy i dusimy pod przykryciem, od czasu do czasu mieszając i lekko podlewając bulionem. Pod koniec można mocniej doprawić w miarę potrzeby.
Na mocno rozgrzanym tłuszczu smażymy duże placki (u mnie patelnia miała średnicę 22cm). Osączamy na ręczniku papierowym. Na połowę placka nakładamy gulasz, składamy na pół. Posypujemy startym serem, dekorujemy zieleniną.

Smacznego!!!!


1 komentarz:

  1. Witam, ja do placka po zbójnicku zamiast sera na wierzchu kładę uduszone pieczarki podprawione śmietaną.

    OdpowiedzUsuń

Aby dodać komentarz nie trzeba posiadać żadnego konta, najprościej wybrać opcję Anonimowy i podpisać się pod komentarzem.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...