wtorek, 11 listopada 2014

Nalewka cynamonowa

Dzisiaj polecam domową nalewkę cynamonową. Za ojca nalewek uznaje się słynnego greckiego lekarza Hipokratesa. Stworzył on napój z wina, miodu i przypraw korzennych. W XIII wieku odkryto, iż alkohol wzmacnia lecznicze działanie ziół, dlatego chorym jako lekarstwo przepisywano nalewki. Do Polski moda na nalewki przywędrowała wraz z królem Henrykiem Walezym. Wówczas zaczęto produkować znany do dzisiaj krupnik. Od niedawna moda na domowe nalewki powraca, podobnie u mnie w tym roku pojawiło się wiele różnych nalewek i likierów. Nalewka cynamonowa jest intensywna w smaku, świetnie rozgrzewa i poprawia nastrój. Idealna na zimne, jesiennie i zimowe wieczory.


 
Nalewka cynamonowa
 
Składniki:
 
laska cynamonu lub łyżeczka mielonego cynamonu
160g brązowego cukru
1l wódki
 
Wykonanie:
Cynamon i cukier umieszczamy w słoju, zalewamy wódką. Zakręcamy i potrząsamy do rozpuszczenia cukru. Nalewkę odstawiamy na 4 tygodnie, co kilka dni potrząsamy słojem. Po upływie tego czasu nalewkę filtrujemy przez podwójnie złożoną gazę, przelewamy do butelek i odstawiamy na kilka miesięcy.

 


7 komentarzy:

 1. takiej nie próbowałam, pewnie smaczna:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja to jestem zakochana we wszystkich Twoich nalewkach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy ta nalewka wyjdzie jeśli zmniejszę proporcję o połowę, tzn. pół litra wódki, 80 g cukru, pół laski cynamonu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że wyjdzie :) Pozdrawiam

   Usuń
  2. Jaka duza ma być ta laska cynamonu? Bo kupiłam dzis takie długie dosyć i nie wiem czy to taka ma być

   Usuń
  3. Niedawno robiłam tą nalewkę i dałam pół łyżeczki sypkiego cynamonu i kawałek (15cm) laski cynamonu. Jeśli nie używa Pani cynamonu sypkiego to można dać 3 kawałki laski (po 15cm) lub jedną długą (najlepiej ją podzielić na mniejsze kawałki). Pozdrawiam

   Usuń
 4. Robiłam, zamiast wódki dałam bimberek, żeby zabić jego zapach, wyszła pyszna:)

  OdpowiedzUsuń

Aby dodać komentarz nie trzeba posiadać żadnego konta, najprościej wybrać opcję Anonimowy i podpisać się pod komentarzem.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...