wtorek, 3 lutego 2015

Bułki Tygryski

Bardzo popularne ostatnio bułeczki z tygrysią skórką. Efekt cętkowanej skórki uzyskuje się dzięki pokryciu bułeczek ciastem przygotowanym z mąki ryżowej, która w trakcie pieczenia pięknie pęka (podobno z mąki kukurydzianej również się udaje, ale nie próbowałam jeszcze). Bułeczki chrupiące, miękkie, pyszne! Przepis z Moich Wypieków. Polecam!
 
 
 
Bułki Tygryski
 
Składniki na 7 sztuk:
 
Na bułeczki:
1 łyżeczka drożdży instant lub 8g świeżych
420g mąki
240g ciepłego mleka
58g ciepłej wody
1,5 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
2 łyżki oliwy z oliwek lub oleju
 
Na skórkę:
60g białej mąki ryżowej
pół łyżeczki drożdży instant lub 4g świeżych
szczypta soli
pół łyżeczki cukru
60g ciepłej wody
łyżeczka oleju
 
Wykonanie:
 
Bułeczki: mąkę mieszamy z drożdżami instant (ze świeżymi najpierw robimy rozczyn). Dodajemy, cukier i sól, wlewamy mleko, wodę i mieszamy. Następie dodajemy oliwę i wyrabiamy ciasto, aż będzie gładkie i elastyczne. Ciasto przekładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na godzinę. Wyrośnięte ciasto dzielimy na 7 części, z każdej formujemy okrągłą bułeczkę i układamy na natłuszczonej blaszce. Bułeczki przykrywamy i odstawiamy na czas przygotowania ciasta na skórkę.
 
Ciasto na skórkę:
Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, ciasto przykrywamy i odstawiamy na 15 minut.
Wyrośnięte ciasto rozsmarowujemy grubą warstwą na bułeczkach (wierzch i boki). Bułeczki ponownie odstawiamy na 15-20 minut.
Bułeczki pieczemy około 35 minut w 190 stopniach (do uzyskania złotego koloru skórki).
 
SMACZNEGO!
 
 


2 komentarze:

Aby dodać komentarz nie trzeba posiadać żadnego konta, najprościej wybrać opcję Anonimowy i podpisać się pod komentarzem.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...