wtorek, 10 listopada 2015

Rogale marcińskie

Rogale marcińskie to tradycyjny wypiek przygotowywany na dzień św. Marcina, 11 listopada, w Poznaniu i okolicach. Pierwsze wzmianki o tradycji wypiekania rogali pojawiły się już w 1860r. Tradycyjny rogal przygotowywany jest z ciasta półfrancuskiego, nadziany jest masą z białego maku z bakaliami. Ciekawostką jest to, że w ciągu roku Rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu sprzedają około 2,5 miliona rogali, z czego połowę sprzedają w dniu św. Marcina.
Mój dzisiejszy przepis jest wynikiem inspiracji z 2 blogów kulinarnych z moimi zmianami. Są to Moje Wypieki oraz Cynamonowy Pył. 
Nadzienia wyszło mi bardzo dużo, dlatego przed dodaniem jajek rozdzieliłam je na pół. Do jednej części dodałam 1 jajko i wykorzystałam od razu, a drugą część zamroziłam.
Polecam poniższy filmik instruktażowy z wałkowania i zwijania rogali, warto obejrzeć przed pieczeniem:






Rogale marcińskie

Składniki na 12 sztuk:

Na ciasto drożdżowo - francuskie:

230ml ml ciepłego mleka
20g świeżych drożdży
1 jajko
3 łyżki cukru
3,5 szklanki mąki pszennej
1/4 łyżeczki soli
200g zimnego masła
2 łyżki masła, roztopionego

Na nadzienie:
250g białego maku
120 g cukru
100g miodu
50g migdałów
50g orzechów włoskich
40g rodzynek
1 łyżka skórki pomarańczowej kandyzowanej
5 biszkoptów okrągłych, pokruszonych
2 jajka

Na dekorację:
szklanka cukru
2-3 łyżki gorącej wody
garść posiekanych orzechów włoskich lub migdałów

Wykonanie:
Drożdże mieszamy z łyżką cukru i kilkoma łyżkami ciepłego mleka. Dodajemy 2 łyżki mąki, mieszamy i powstały zaczyn odstawiamy pod przykryciem na 15 minut. Pozostałą mąkę i cukier umieszczamy w misce, dodajemy zaczyn, pozostałe mleko, cukier, jajko, sól i mieszamy. Następnie dodajemy roztopione, przestudzone masło i zagniatamy gładkie ciasto. Ciasto przekładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 30-45 minut. Po wyrośnięciu ciasto uderzamy pięścią, by je odgazować i krótko zagniatamy. Następnie rozwałkowujemy je na prostokąt grubości około 1cm. Zamrożone masło zetrzeć na tarce o grubych oczkach, rozłożyć na 2/3 długości prostokąta, pozostawiając wolne brzegi (1cm). Ciasto składamy na 3 części jak kartkę A4: najpierw składamy część nie pokrytą masłem, następnie drugą część z masłem tak, by zakryła złożoną pierwszą część. Ciasto lekko dociskamy, boki sklejamy. Ciasto ponownie rozwałkowujemy na prostokąt, i ponownie składamy w ten sam sposób. Owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na 45 minut. Po wyjęciu ponownie rozwałkować na prostokąt, złożyć i schłodzić 30 minut. Wałkowanie i składanie powtórzyć jeszcze 2 razy. Po ostatnim składaniu ciasto wstawiamy do lodówki na minimum 5 godzin, a najlepiej na całą noc przed pieczeniem. Przed pieczeniem ciasto należy pozostawić w temperaturze pokojowej przez około 20 minut. Następnie ciasto rozwałkowujemy na prostokąt szerokości około 30 cm i grubości 0,5cm. Z ciasta wycinamy 12 trójkątów o długich bokach.

Nadzienie: 
Mak płuczemy, zalewamy w rondelku wrzątkiem i parzymy około 30 minut. W połowie parzenia wrzucamy orzechy włoskie i migdały. Mak i orzechy odsączamy na gęstym sicie, po wystudzeniu mielimy trzykrotnie.
Rodzynki zalewamy gorącą wodą na 15 minut, odsączamy i drobno kroimy.
W garnku rozpuszczamy masło, miód i cukier. Gdy cukier się całkowicie rozpuści dodajemy rodzynki i skórkę pomarańczową i gotujemy kilka minut. Dodajemy mak i smażymy na wolny ogniu około 10 minut. Masę odstawiamy do wystudzenia. Do zimnej masy dodajemy pokruszone biszkopty i wbijamy po 1 jajku, mieszając po każdym dodaniu. Masę ucieramy, aż będzie zwarta i plastyczna. 

Na każdym kawałku ciasta rozsmarowujemy nadzienie, zostawiając wolne brzegi. Trójkąty zwijamy od podstawy i formujemy rogaliki. Układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia na 20-30 minut. Pieczemy w 180 stopniach około 25-30 minut (do zrumienienia). Po upieczeniu przekładamy na kratkę, gdy lekko przestygną lukrujemy i dekorujemy posiekanymi orzechami.

Lukier: cukier ucieramy z wodą, do powstania gładkiej masy. Jeśli masa jest zbyt rzadka dodajemy więcej cukru.

SMACZNEGO!



1 komentarz:

Aby dodać komentarz nie trzeba posiadać żadnego konta, najprościej wybrać opcję Anonimowy i podpisać się pod komentarzem.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...