niedziela, 22 grudnia 2013

Barszcz Wigilijny

Barszcz wg wskazówek Magdy Gessler na pieczonych burakach. Dzięki temu ma bardzo głęboki, rubinowy kolor. Tajemnicą dobrego barszczu jest bardzo duża ilość użytych buraków. Garnek musi być nimi wypełniony w 3/4. Barszcz gotujemy bardzo powoli i długo na wolnym ogniu. Zakwaszamy tylko octem i najlepiej smakuje po kilkugodzinnym (lub całodniowym) przegryzieniu się. Polecam nie tylko na Wigilijny stół, ale również do pasztecików czy krokietów.
 
 
Barszcz Wigilijny
 
Składniki:
 
2 kg buraków
1 mały seler
1 cebula
3 suszone borowiki
2 ząbki czosnku
3-4 łyżki octu
przyprawy: sól, pieprz, 3 listki laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego, łyżeczka cukru
 
Wykonanie:
Buraki myjemy, odcinamy korzonki, każdy owijamy folią aluminiową i układamy na kratce w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Mniejsze buraki pieczemy około 80 minut, większe dłużej. Po upieczeniu i wystudzeniu buraki obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Przekładamy do garnka, zalewamy około 2,5 litra zimnej wody (tyle, by zakryć warzywa), dodajemy grzybki, obrany seler i cebulę, listki laurowe i gotujemy na wolnym ogniu (około godziny lub dłużej). Gdy barszcz się zagotuje dodajemy ocet i ponownie podgrzewamy na wolnym ogniu (około 10 minut) do ponownego zagotowania. Wtedy barszcz zdejmujemy z ognia, dodajemy sól, pieprz, cukier do smaku. Przykrywamy garnek pokrywką i odstawimy na kilka godzin do przegryzienia. Po tym czasie barszcz odsączamy, jeśli to konieczne doprawiamy mocniej do smaku. Przed podaniem barszcz tylko mocno podgrzewamy nie doprowadzając do zagotowania.
 
SMACZNEGO!


1 komentarz:

Aby dodać komentarz nie trzeba posiadać żadnego konta, najprościej wybrać opcję Anonimowy i podpisać się pod komentarzem.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...