piątek, 15 listopada 2013

Nalewka Bożonarodzeniowa

 U mnie zapachniało już Świętami. Zostało nam jeszcze 6 tygodni, ale niektóre przygotowania zaczynamy właśnie teraz. I odliczamy. Dzisiaj przygotowałam nalewkę świąteczną, z bakaliami przyprawami i pomarańczą. Nalewka będzie leżakować do świąt, ale już czuję jej zapach i smak. Polecam!
 
 
 
Nalewka Bożonarodzeniowa
 
Składniki:
 
500ml wódki 40%
100ml spirytusu lub ciemnego rumu
50g rodzynek
100g suszonej żurawiny (u mnie żurawina z wiśnią)
100g orzechów włoskich
100g daktyli bez pestek
100g suszonej śliwki
100g suszonych moreli
5 goździków
kawałek laski cynamonu (lub łyżeczka cynamonu w proszku)
1 pomarańcza
100g brązowego cukru
 
Wykonanie:
 
Cukier wsypujemy do rondelka, wlewamy szklankę wódki i podgrzewamy na wolnym ogniu, aż się rozpuści (nie zagotowujemy). Zdejmujemy z palnika, po przestudzeniu wlewamy pozostały alkohol i mieszamy.
Pomarańczę dokładnie myjemy i sparzamy wrzątkiem. Następnie kroimy na grubsze plastry.
W słoiku lub innym szklanym naczyniu układamy warstwami składniki, ostatnią warstwę powinny stanowić plastry pomarańczy. Całość zalewamy alkoholem. Naczynie zakręcamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 4-6 tygodni w ciepłe miejsce. Jeśli bakalie "wypiją" trochę alkoholu należy go uzupełnić. Następnie filtrujemy przez gazę i przelewamy do butelek. Możemy od razu spożywać lub pozwolić nalewce jeszcze "dojrzeć" przez kilka tygodni.
 
 

 
 
Źródło: nalewka.

16 komentarzy:

  1. jutro robie :) dzieki za przepis !aga

    OdpowiedzUsuń
  2. Cała przyjemność po mojej stronie :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  3. czy słój należy zakręcić i wtedy przykryć ściereczką ?

    OdpowiedzUsuń
  4. Na wieczorne jesienne chwile :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Można zakręcić lub przykryć ściereczką bez zakrętki. Najlepiej zakryć cały słój ściereczką lub trzymać go w ciemnym miejscu, gdyż światło może mieć wpływ na kolor nalewki.

    OdpowiedzUsuń
  6. robię w przyszłym tygodniu i taką nalewkę bedę miała na prezent dla rodziców:) Paulinko,a co robisz po zlaniu nalewki z owocami i orzechami?Używasz do czegoś czy one już są tylko do wyrzucenia?

    OdpowiedzUsuń
  7. Bakalie jak najbardziej można wykorzystać do ciast lub deserów (keksy, lody). Można włożyć je do słoiczka i przechowywać w lodówce wykorzystując w miarę potrzeb. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Dzięki Paulinko za odpowiedź.Mam jeszcze jedno pytanie,czy zamiast 100 ml spirytusu lub rumu mogę dać po prostu 600 ml wódki 40%??

    OdpowiedzUsuń
  9. Chodzi o to, że najlepsza nalewka wychodzi na 50% alkoholu, dlatego trzeba dodać spirytus lub wysokoprocentowy rum. Ale na wódce również się uda. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A probowalas zalac to spirytusem?

      Usuń
    2. Nie przepadam za spirytusem, więc nie używam go w nadmiarze w nalewkach :)

      Usuń
  10. Mam jedno tylko pytanie. Czy przez ściereczkę nie "uciekną" procenty.

    OdpowiedzUsuń
  11. Witam, ściereczką zakrywamy słoik, gdyż światło może mieć wpływ na kolor nalewki. Natomiast słoik / naczynie zakręcamy. Już dokładniej precyzuje w tekście.
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  12. Już zapisałam składniki, jutro lecimy je kupić a wieczorem "nastawiam" nalewkę, żeby dobrze dojrzała do BN. Dzięki za przepis. Bakalie z nalewki wykorzystam do zrobienia "pijanego" sylwestrowego keksa. Dam znać czy wyszedł dobry.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co racja to racja, do świąt raptem 11 tygodni. W tym tygodniu też nastawię nalewkę :)

      Usuń

Aby dodać komentarz nie trzeba posiadać żadnego konta, najprościej wybrać opcję Anonimowy i podpisać się pod komentarzem.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...