Polędwica wieprzowa jest jednym z lepszych i droższych mięs. Ale dla tego dania warto ją kupić. Wystarczy 1 sztuka, około 0,5kg. Mięso po przygotowaniu jest kruche i delikatne, nie wymaga długiego gotowania. Polędwiczki w sosie śmietanowo-grzybowym można podać z ryżem, kaszą lub ziemniakami oraz ulubioną surówką.
Polędwiczki w sosie grzybowym
Składniki na 3-4 porcje:
1 polędwica wieprzowa (ok.0,5kg)
1 cebula
ząbek czosnku
kilka pieczarek
2 łyżki oliwy
garść grzybków suszonych
2 łyżki gęstej śmietany
przyprawy: sól, pieprz
natka pietruszki
Wykonanie:
Grzyby suszone zalewamy niedużą ilością wrzątku, moczymy godzinę, a następnie gotujemy do miękkości. Po ostudzeniu grzyby siekamy, wodę z gotowania zachowujemy. Polędwicę myjemy, kroimy na centymetrowe plastry, lekko rozgniatamy (trzonkiem nożna lub pięścią), obsypujemy pieprzem, mieszamy z oliwą i odstawiamy na kilkanaście minut. Następnie smażymy na mocno rozgrzanym tłuszczu (po 2 minuty z każdej strony). Polędwice odkładamy na talerz. Cebulę i czosnek drobno siekamy, pieczarki kroimy w grubsze plasterki. Cebulę i czosnek podsmażamy na tłuszczu ze smażenia mięsa, po chwili dodajemy pieczarki i lekko solimy. Dusimy kilka minut, dodajemy posiekane grzyby oraz wywar z ich gotowania, wkładamy mięso i całości dusimy, aż polędwiczki zmiękną (15-20 minut). W razie potrzeby podlewamy lekko wodą. Pod koniec dodajemy śmietanę, przyprawiamy mocniej do smaku.
Od jakiegoś czasu mam nowy nałóg: codzienne sprawdzanie Twojego bloga - jaka pychotka będzie tym razem. I znowu się nie zawiodłam:)
OdpowiedzUsuńBardzo mnie to cieszy :) Serdecznie pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńa mogę zrobić tak schab?
OdpowiedzUsuńOwszem, mozna uzyc schabu, ale bedzie sie dluzej dusil. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńŚwietny przepis na polędwiczki.Dziękuję , tym bardziej ,że rzadko gotuję.Pozdrawiam i życzę dużo kuchennych rewolucji
OdpowiedzUsuńIle tej śmietany trzeba dodac? i jakiej %?
OdpowiedzUsuńJak w przepisie: 2 łyżki. Śmietana 18%. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWiększość przepisów na to danie, które znalazłam na innych blogach zawierają takie składniki jak kostka rosołowa, grzybowa lub inne mieszanki czy polepszacze smaku. Bardzo nie lubię takich rozwiązań. Tutaj tego nie znalazłam i jestem usatysfakcjonowana:) Świetny przepis:) Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńPyszności !
OdpowiedzUsuńAle czy dodać śmietanę 18% słodką czy kwaśną? Tak w ogóle do pozostałych sosów jaką śmietanę dodajecie?
OdpowiedzUsuńJa dodaję śmietanę kwaśną. Zwykle do wszystkich sosów.
UsuńMam pytanie: czy uwazasz ze mozna przygotowac wszystko do etapu duszenia dzien przed planowanym obiadem, a w dzien obiadu tylko poddusic to danie? Nie wiem, jak zachowaja sie takie podsmazone poledwiczki, czy w dobrym stanie doczekaja do nastepnego dnia.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Kaja
Danie można w całości przygotować dzień wcześniej, a następnego tylko odgrzać. Nie polecam podsmażać polędwiczek dzień wcześniej i ich przechowywać do następnego dnia, mogą nie być miękkie i kruche.
UsuńZamiast suszonych mozna dac grzyby mrozone? I zamiast pieprzu dać przyprawe do wieprzowiny? I mozna tej wody z mrozonych grzybow dodać do sosu?
OdpowiedzUsuńMożna użyć przyprawy do wieprzowiny.
UsuńMozna uzyc mrożonych gtzybow i je chwike pogotowac a polem użyć tej wody do sosu?
OdpowiedzUsuńGrzyby mrożone po rozmrożeniu można pokroić i dodać tak jak pieczarki w przepisie do cebuli z czosnkiem i chwilę smażyć.
OdpowiedzUsuńMam pytanie odnośnie grzybów. Czy grzyby gotujemy w tej samej wodzie w której były moczone?
OdpowiedzUsuńTak, grzyby gotujemy w tej samej wodzie.
UsuńPrzepis zachęcający (a nawet więcej), więc do dzieła. Pozwoliłem sobie jednak lekko zmodyfikować, polędwicę natarłem przyprawą do wieprzowiny, czosnkiem (suszonym, mielonym) oraz lekką ilością majeranku z dodatkiem lubczyku. Troszkę oliwy z oliwek (naprawdę troszkę), tak zrobione mięso wstawiłem na całą noc do lodówki, reszta jak w przepisie. Po prostu klękajcie narody!!!!! A za tydzień: polędwica pod serową pierzynką
OdpowiedzUsuń