Kolejne danie jednogarnkowe, które może zastąpić cały obiad. Mięso, warzywa i gęsty sos zaspokoją nawet największy głód :) Do bogracza można dodatkowo podać świeże pieczywo.
Bogracz tradycyjny
Składniki:
600g wołowiny lub wieprzowiny gulaszowej
2 cebule
ząbek czosnku
2 marchewki
mała pietruszka
4 duże ziemniaki
2 papryki różnokolorowe
2 duże pomidory
2 litry bulionu
2 litry bulionu
przyprawy: sól, pieprz, kminek, słodka papryka (1 łyżeczka)
Wykonanie:
Cebule kroimy w kostkę, czosnek drobno siekamy i podsmażamy na łyżce tłuszczu. Dodajemy łyżeczkę słodkiej papryki i kminek i chwilę podsmażamy ciągle mieszając. Mięso kroimy w grubą kostkę, pomidory blanszujemy, obieramy skórkę i kroimy w drobną kostkę, marchewki, pietruszkę, ziemniaki i papryki również kroimy w kostkę. Mięso dodajemy do podsmażanej cebuli, dusimy kilka minut. Dodajemy pomidory i dusimy 10 minut. Następnie wlewamy bulion i dusimy godzinę. Dodajemy marchew, pietruszkę, gotujemy 15 minut, dokładamy ziemniaki i paprykę i całość gotujemy, aż mięso i warzywa zmiękną. Pod koniec doprawiamy solą i pieprzem.
ojj bardzo lubię takie dania;) bardzo apetyczne zdjęcia;)
OdpowiedzUsuńWszystko fajnie tylko mi zawsze przy takich daniach za bardzo miekna warzywa a mieso jest nadal twarde.Przeciez mieso potrzebuje wiecej czasu niz jarzyny, dlatego dodaje je dopiero gdy mieso juz jest miękkwe a nie jak tutaj w przepisie 10 minut po miesie
OdpowiedzUsuńsłuszna uwaga . mięso zwłaszcza wołowe gotujemy przynajmniej 40 mimut i potem można włożyć jarzyny i ok. pół godz gotować wszystko razem
OdpowiedzUsuńJa robię bogracz na odtłuszczonej łopatce z Lidla a zamiast pomidorów dodaję przecier,zupka wychodzi super.
OdpowiedzUsuńBogracza nigdy się nie robi wyłącznie z wieprzowiny. A dodawanie przecieru zamiast pomidorów to porażka. Robisz Olu świnię w pomidorach, a nie bogracza.
UsuńW przepisie powyżej jest źle określony czas, brakuje kluseczek, a smażymy wyłącznie na dobrym smalcu.
A czy to nie oczywiste , że je się bogracz z kluskami :D
Usuńnieoczywiste*
UsuńFakt, czas jest troszkę za krótki, choć zdarzało mi się takie mięsko, które "dochodziło" w godzinę. Co do smażenia to każdy ma swoje preferencje, u Nas dawno zrezygnowaliśmy ze smalcu, byc może z uszczerbkiem dla smaku, ale na pewno z korzyścią dla żołądka :) Bogracza nie koniecznie trzeba podawać z kluseczkami, choć u Nas często podajemy właśnie w tej formie. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńPotrawa "bogracz"? I to jeszcze "bogracz tradycyjny"? A może do tego ktoś dopowie że to danie węgierskie... Nie ma czegoś takiego jak bogracz - Polacy wymyślili sobie to rzekomo węgierskie danie. Bogracz (bogracs) to garnek w którym na wolnym ogniu (ognisku) Węgrzy przygotowują np gulasz, zupę rybną i inne.
OdpowiedzUsuńW poście "Bogracz z lanym ciastem" wyjaśniłam co oznacza słowo "bogracz", co nie zmienia fakt,u iż taka potrawa występuje u Nas i oznacza zupę gulaszową. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńJa dałem wołowinę bo ma ładniejszy zapach.
OdpowiedzUsuńWołowina ma okropny zapach! Ale za to idealnie pasujący do bogracza ;)
Usuń